Making Natural Yoghurt in the Varoma® 

So much nicer and nearly half as cheap as store bought 🛒

There is nothing nicer than Homemade Yoghurt when it is done correctly.

The taste, the creaminess – Mmmm oh so good.

We love two recipes in our house.

  1. Cookidoo – Natural Yoghurt – super creamy and totally delicious. Vanilla yoghurt at its best (Chris’s favourite)
  2. TM-Essentials – totally creamy and yummy with a slight “tang” to it!
    Oh and a hint of Bali (Dreaming …….)

REMEMBER: If your using Long life (UHT) Milk, your do NOT need to heat it up to sterilise it as the process has already been done for you before packaging. Makes it super quick.

We use the Devondale 🐄 Milk. It comes out the creamiest !

Save Money when making yoghurt 🛒

Sugar

Purchasing only one sugar is now a dream. We buy Raw Sugar and make all the different types that we need

  • Caster Sugar
    • 250g Store bought $0.70. Thermie $0.45
  • Icing Sugar
    • 250gms store bought $1.10. Thermie $0.45
  • Brown Sugar
    • 250g store bought $1.30. Thermie $0.60

*Prices indicative at time of creation – Jan 2022

Yoghurt

Making your own yoghurt in a thermomix is probably one of the easiest things to do – only difference – it takes time! We set our for last thing at night so it ferments all night. It turns off and it’s ready for us to put in the fridge in the morning. Less Fat, WAY LESS SUGAR, less Nasties!

  • Greek Yoghurt
    • 1kg Store bought $5.50. Thermie $2.30 – yes I included power consumption
  • Vanilla Yoghurt
    • 1kg Store bought $5.50. Thermie $2.60 – yes I included power consumption
  • Fruit Yoghurt
    • 160g store bought $2.85. Thermie $0.60 – $1.00 depending on the fruit.

*Prices indicative at time of creation – Jan 2022

This is one way we make ours. Small jars for quick grab. We also make yoghurt in a varoma with a thermoserver – that way we can change it up if we want. Add fruit, granola (thermi made of course) and breakfast grabs as we call them. Yoghurt mixed with seeds and oats.

Milk

Having a daughter that cannot tolerate cows milk, she has Almond Milk. Store bought is great and convenient but oh does it have additives! All the milks below are just nut/oats/rice and water ONLY

  • Almond Milk
    • 1 litre Store bought $3.00. Thermie $0.96 – we buy our Nuts from Aldi – the cheapest and best around.

      Store bought ingredients

  • Oat Milk
    • 1 litre Store bought $3.50. Thermie $1.00

      Store bought ingredients

  • Cashew Milk
    • 1 litre Store bought $3.00. Thermie $1.00

      Store bought ingredients

  • Rice Milk
    • 1 litre Store bought $3.00. Thermie $0.14

      Store bought ingredients

You will see with all the ingredients there is not just the product and water. They have salt, oils,  acidity regulators (?) emulsifiers & sabilisers.
Really ? All we want is the natural product!! And Thermomix® offers you that!

If you want sweeter milk – throw in a couple of medjool dates (pip removed) – yummy!

Oh … don’t do what we did when we first made the milks. They made me feel a bit sick. What I realised is my body was used to WATERED DOWN MILKS – and these home made ones are NOT watered down. I now create the receipe and then add another 500mls – 1 litre of water, depending on the taste. Yes, it makes that much. Amazing isn’t it.

*Prices indicative at time of creation – Jan 2022

Do you want to see and taste a Thermomix® in action ?

As consultants there are a few ways we can showcase the benefits of a Thermomix®

  • Customer Experience – Cooking Demonstration in your home with a few friends (gets you a nice gift)
  • Customer Experience – Cooking Demonstration in our home with a few friends (gets you a nice gift)
  • Zoom – virtual
  • Social Media
  • This website 😁

 

Send us a message and we can help you out.

Want a Cooking Experience in your home?

Where

Pin It on Pinterest

Share This